استفاده از این محتوا رایگان میباشد

چارا برای خلق ارزش و توسعه مهارت های درونی و رشد استعدادها و جایی برای انجام پروژهای برنامه نویسی هست، هدف ما پیاده سازی ایده شما و توسعه مهارت های فردی کاربران برای ارتقا و اجرای هدفمندانه کسب و کارها میباشد بیشتر آموزش های سایت به صورت رایگان در اختیار شما هستند اما برای دسترسی به همه آموزش ها نیازمند تهیه عضویت ویژه سایت ما میباشید.

اصول کسب و کار _ بخش دوم

اصول کسب و کار _ بخش دوم

اصول کسب و کار _ بخش دوم : نا امیدی یا تردید در اصل تکامل!
تمام جهان از اصل تکامل پیروی می کند. برای رفع ابهام و باور این اصل می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

اللَّهُ الَّذِي خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ ما بَيْنَهُما فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ ثُمَّ اسْتَوى‌ عَلَى الْعَرْشِ ما لَكُمْ مِنْ دُونِهِ مِنْ وَلِيٍّ وَ لا شَفِيعٍ أَ فَلا تَتَذَكَّرُونَ «4».

خداوند كسى است كه آسمان‌ها و زمين و آنچه را ميان آن دو است، در شش روز آفريد.سپس بر عرش استيلا يافت؛ براى شما جز او هيچ ياور و شفاعت كننده‌اى نيست. آيا متذكّر نمى‌شويد.(و پند نمى‌گيريد؟)

آیه ۴  سوره سجده در مورد خلقت زمین و آسمان ها صحبت می کند. اگر دقت کنید از واژه (ثم) در  این آیه استفاده شده است. ثم به معنای خیلی بعد است. یعنی یک محدوده زمانی طولانی.این آیه شاره به قانون تکامل و تدریجی بودن تغییرات دارد.

آالَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْ‌ءٍ خَلَقَهُ وَ بَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسانِ مِنْ طِينٍ «7». ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِنْ سُلالَةٍ مِنْ ماءٍ مَهِينٍ «8». ثُمَّ سَوَّاهُ وَ نَفَخَ فِيهِ مِنْ رُوحِهِ وَ جَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَةَ قَلِيلًا ما تَشْكُرُونَ «9».

كسى كه هر چه را آفريد نيكو آفريد، و آفرينش انسان را از گِل آغاز كرد. سپس (بقاى) نسل او را از عصاره‌اى از آب پست و بى‌مقدار مقرّر فرمود.سپس (اندام) او را موزون ساخت و از روح خويش در وى دميد.و براى شما گوش و چشم‌ها و دل‌ها قرار داد.(ولى) اندكى از شما سپاس مى‌گزاريد.

آیه 7 ، 8، 9 سوره سجده اشاره به خلقت انسان است. باز هم به وضوح روند تکاملی را در این آیات مشاهده میکنید.اصل تکامل از تاریخ اسلام تا امروز

پیامبر اسلام (ص) بعد از ۴۰ سال مبعوث شد.در طی این زمان به عبادت و پاکدامنی پرداخت. اگر در تاریخ اسلام مطالعه کنید. ابتدا دعوت به دین در خفا صورت می گرفت. و بعد از گذشت سال ها و فراهم شدن زمینه آن، دعوت آشکارا به دستور الهی انجام گرفت.
امروزه نمونه های زیادی از ورزشکاران و هنرمندان و افراد موفق سیر تکاملی را طی کردند‌. و طی کردن این مسیر باعث تداوم موفقیت آن ها شد.
انیشتن می‌گوید : مردم عاشق شکستن چوب هستند. زیرا نتیجه همان موقع مشخص می شود.
انسانی که عجول است روند تکاملی را طی نمی کند. یا در مسیر تکامل متوقف می شود. و شکست میخورد. به همین دلیل صبور بودن یکی از ار کان اساسی موفقیت و شکل گیری تکامل است. البته صبری که همراه با ایمان و امید باشد نه با رنج و سختی!


عواقب نادیده گرفتن روند تکامل

برای درک بهتر این مطلب، به چند مثال می پردازیم:

مثال۱:کسب و کار شخصی

در ایجاد یک کسب و کار، گرفتن نیرو نیاز است. اما چگونه؟در گرفتن نیرو کار نیاز است بصورت پلکانی عمل کنیم.
بطور مثال اول از ۵ نفر شروع کنید. در صورت موفقیت آن را به ۱۰ نفر افزایش بدهید. و بعد به ۲۰ نفر.

گاها افراد در این مرحله قانون تکامل را فراموش کرده و به یک باره تعداد نیرو را از ۱۰ نفر به ۵۰ نفر می رسانند. در حالی که این کار به شدت اشتباه است. چون ظرفیت کاری ۵۰ نفر ایجاد نشده است.و شخص تجربه مدیریت این تعداد کارمند را ندارد!
حالا تصور کنید. در ابتدا کار، بدون در نظر گرفتن روند تکاملی، شخصی شرکتی با ۵۰ نفر نیرو بزند! کاملا واضح است بدون تجربه و روند تدریجی تکامل،  آن شخص و کار محکوم به شکست است.
مثال2: کسب و کار اداری
شخصی کارمند ساده یک اداره است. طی تغییراتی در محل کار، مستقیما از یک کارمند ساده به رئیس آن بخش تبدیل می شود. تجربه نشان داده این جهش بزرگ با شکست رو برو است.

در اکثر شرکت های بزرگ جهان مدیر عامل از یک کار کارمندی ساده در همان مجموعه شروع کرده است. روند تکاملی را طی کرده و نتیجه بسیار عالی داشته است.


حریص بودن ممنوع

اگر ایده ای در نظر شما آمد یا پیشنهادی به شما دادند. که با جایگاه فعلی شما در هر بعدی فاصله زیادی داشت آن را قبول نکنید. با اینکه ممکن است بشدت وسوسه انگیز باشد‌.
حرص و طمع می تواند از مهم ترین عوامل در شکست انسان در هر بعدی باشد.گاها تغییر رویه را با شجاعت یکی میدانند. در حالی که تغییر یک باره از جایگاه ۱۰ به ۱۰۰ شجاعت نیست. حماقت است. و شخصی که دارد آرام آرام حرکت می کند، ترسو نیست. انسانی عاقل است که قانون تکامل را پذیرفته است.

شما اصول کسب و کار 2 را هم اکنون مشاهده می کنید. برای دیدن کل آموزش ها کلیک کنید.

اصول کسب و کار _ بخش دوازدهم
, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست