استفاده از این محتوا رایگان میباشد

چارا برای خلق ارزش و توسعه مهارت های درونی و رشد استعدادها و جایی برای انجام پروژهای برنامه نویسی هست، هدف ما پیاده سازی ایده شما و توسعه مهارت های فردی کاربران برای ارتقا و اجرای هدفمندانه کسب و کارها میباشد بیشتر آموزش های سایت به صورت رایگان در اختیار شما هستند اما برای دسترسی به همه آموزش ها نیازمند تهیه عضویت ویژه سایت ما میباشید.

عملگرهای رابطه ای Relationship-operators ( بخش 3 )

عملگرهای رابطه ای همون بزرگتر و کوچیکتر و مساوی نا مساوی و بزرگتر مساوی که خب همه این هارو توی این بخش کار میکنیم باهاشون برای این که بیاییم و عملگرها رو توضیح بدیم اول میاییم و دوتا متغییر از نوع int تعریف میکنیم میگیم int a = 20 و int b = 10 و میاییم اینها رو  با هم مقایسه میکنم وقتی که a ,  b رو با هم مقایسه کنیم مثلا بنویسم a > b    خب در این صورت A بزرگتر از  b هست و این رابطه درست هست.

main() {
 int a = 20;
 int b = 10;
 print(a > b);
}

وقتی اجرا کنم توی تصویر بالا میبینید که True رو برای ما چاپ کرد پس نتیجه میگیریم که وقتی از عملگرهای رابطه ای استفاده میکتیم در واقع یه مقدار boolean که یا True و یا False هست و به ما برمیگردونه.

از این عملگرها توی شرط ها مون میتونیم استفاده کنیم که توی بخش های بعدی بیشتر باهاش آشنا میشیم خب حالا اگه من بزنم a<b برای من باید False و چاپ بکنه چون که b بزرگتر از a نیست در نتیجه به ما مقدار False و برمیگردونه.

main() {
 int a = 20;
 int b = 10;
 print(a < b);
}

حالا میخوام a , b رو با هم مقایسه کنم بگم اینا برابر هستن یا نه قبلا گفتیم که اگه یه مساوی بزاریم معنیش اینه که هر چی مقدار توی متغییر سمت راست هست بریز توی متغییر سمت چپ مثال زیر :

main() {
 int a = 20;
 int b = 10;
 print(a = b);
}

و خروجی به صورت زیر میشه.

اما من میخوام مقدار a و b رو با هم مقایسه کنم ببینم با هم برابر هستن یا نه برای این کار باید از دوتا علامت مساوی استفاده کنیم به صورت زیر:

main() {
 int a = 20;
 int b = 10;
 print(a == b);
}

که مقدار False و به ما برمیگردونه چون با هم مساوی نیستن

موردی بعدی نامساوی هست حالا میخوام چک کنم ببینم این دوتا متغییر با هم نا مساوی هستن یا خیر برای این کار از علامت  ! استفاده میکنیم مثال زیر :

main() {
 int a = 20;
 int b = 10;
 print(a != b);
}

مقدار True رو برمیگردونه و میگه بله این دوتا متغییر با هم نامساوی هستن.

مورد بعدی بزرگتر مساوی هست مثال زیر

main() {
 int a = 20;
 int b = 10;
 print(a >= b);
}

میبینید که مقدار True رو به ما تحویل داد و مشخص هست که مقدار a بزرگتر مساوی b هست.

حالا اگه دوتا متغییر مقدارشون برابر باشه توی خروجی بازم به ما True روبرمیگردونه به خاطر اینکه گفتیم بزرگتر یا مساوی مثال زیر :

main() {
 int a = 10;
 int b = 10;
 print(a >= b);
}

حالا اگه علامت = رو برداریم ازش مقدار False و به ما برمیگردونه ! اگه مساوی رو بزارم شرط مساوی بودن روهم چک میکنه پس موقه ای که از عملگرهای رابطه ای استفاده میکنیم باید حواسمون به این مساوی و … باشه

مورد بعدی رابطه کوچکتر مساوی هست که دقیقا برعکس بزرگتر مساوی هست ونیازی به توضیح نداره فقط کافیه برخلاق کد بالا که نوشیتم عملگر و تایپ کنیم به این صورت  => باید باشه.

تا همینجا کافیه منتظر بخش های بعدی آموزش زبان دارت باشید اگه براتون زحمتی نیست حتما کامنت بزارید و بگید که براتون خوب بوده یا نه آموزش به این سبک، هر نکته و یا نظری هم اگه داشته باشید فوقالعاده برای من و مجموعه چارا با ارزش هست.

عملگرها در زبان دارت Operators ( بخش 2 )
شرط ها در دات if-and-else ( بخش 4 )
, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست