پرش به محتوا

پیش‌نمایش اندروید 13: هر آنچه که باید بدانید

  پیش‌نمایش اندروید 13

  پیش‌نمایش اندروید 13

  اندروید مهم ترین سیستم عامل در کل دنیا هست. طبق آمار بیش از 2.5 میلیارد گوشی هوشمند در سراسر جهان وجود دارد و هر سال نسبت به نسخه های قبلی ارتقا داده  می شوند. اندروید 13 شامل تغییراتی است که به نفع توسعه دهندگان هست و حریم خصوصی بهتر، تغییر زبان و موارد دیگر را در اختیار شما قرار می دهد.

  این نسخه فقط برای توسعه دهندگان استفاده می شود تا بررسی کنند که آیا ویژگی های جدید بر روی دستگاه هایی که آپدیت میشوند به درستی کار میکنند یا نه.

  گوگل طی چند ماه باگ های موجود در این نسخه را از طریق فیدبک هایی که از  دولوپرها می گیرد ارسال می کند. اگر با اینکه مشکلی در دستگاهتان به وجود بیاید مشکلی ندارید اندروید 13 را امتحان کنید. در غیر این صورت تا نیمه دوم سال  که نسخه کامل اندروید 13 عرضه می شود صبر کنید.

  اندروید 13 چه زمانی منتشر می شود؟

  گاهی اوقات گوگل برای آپدیت اندروید نقطه عطف "پایداری پلتفرم" را نشان میدهد. از این طریق توسعه دهندگان می توانند تشخیص دهند که چه زمانی گوگل قصد دارد APIهای SDK/NDK نهایی را در کنار APIهای قبلی ارائه کند. گوگل قصد دارد در ژوئن 2022 به ثبات پلتفرم برسد و نسخه 13 را منتشر کند.

  اندروید 12 در آگوست 2021 به ثبات پلتفرم رسید و همچنین نسخه قبلی در اکتبر همان سال عرضه شد. گوگل جزئیات بیشتری را در مورد جدول زمانی انتشار نسخه 13 منتشر کرده است که به سادگی می توانید  آن را ببینید.

  کنترل  حریم خصوصی در اندروید 13

  کنترل  حریم خصوصی در اندروید 13

  گوگل می‌داند که کاربران به سیستم‌عاملی نیاز دارند که بتوانند برای اطلاعاتشان به آن اعتماد کنند.علاوه بر این، در حال حاضر گوشی های هوشمند نقش پررنگی در زندگی ما ایفا می کنند . ما از آن‌ها برای ذخیره عکس‌های مهم، بازی کردن،گفتگوهای شخصی با دوستان و خانواده استفاده می‌کنیم، با این اطمینان که  دوربین ها و میکروفن های گوشی هایمان چیزی از آنها را ضبط نمی کنند. اندروید 12 کارهای زیادی برای حفظ حریم خصوصی کاربران انجام داد و اندروید 13 آن را گسترش داده است.

  وقتی سندی را با یک برنامه اندروید به اشتراک می‌گذارید document picker اندروید به شما امکان دسترسی به اسنادی را میدهد که انتخاب میکنید و  به برنامه اجازه نمی دهد به همه اسناد دسترسی پیدا کند.

  اکنون اندروید 13 این امکان را به انتخابگر عکس اضافه کرده و شما میتوانید عکس ها و ویدیوها را بدون نیاز به درخواست مجوز برا دسترسی به همه عکس ها با دیگر برنامه ها به اشتراک بگذارید.

  با این حال، گوگل اعلام کرده که این گزینه تنها به دستگاه های اندروید 13 محدود نخواهد شد. این شرکت قصد دارد از طریق به‌روزرسانی‌های سیستم گوگل پلی، APi انتخابگر عکس را به کاربرانی که از اندروید 11 و به بعد استفاده میکنند عرضه کند.

  همه دستگاه های اندرویدی میتوانند  از طریق به‌روزرسانی ماژول MediaProvider به این ویژگی دسترسی پیدا کنند.

  مجوز استفاده از وایفای برای دستگاه های نزدیک

  گوگل در حال معرفی مجوز دستگاه های نزدیک وایفای است. این ویژگی به برنامه ها اجازه میدهد دستگاه های اطراف مانند هدفون،محصولات اینترنت اشیا و ... را بدون نیاز به فعال کردن Location پیدا کند. گوگل در اندورید 11 این کار را انجام داده بود و حالا میخواهد آن را گسترش دهد.

  ابزارهای توسعه دهنده در اندروید 13

  در هر آپدیت پلتفرم ویژگی هایی اضافه می شود که زندگی توسعه دهندگان را آسان تر می کند، هر چند برخی به‌روزرسانی‌ها کار را دشوارتر می‌کنند، اما Google معمولاً سعی می‌کند در روند توسعه  اپلیکیشن‌های تلفن همراه کار با برنامه‌ها را با هر به روزرسانی ساده‌تر کند.

  API تنظیمات سریع

  Api های جدیدی که در تنظیمات سریع اضافه شده است  به  کاربران امکان اضافه کردن tile  ها یا کاشی های سفارشی را می دهد.

  system dialog به کاربر این امکان را می دهد که برای ایجاد کاشی های سفارشی به جای رفتن به تنظیمات سریع چند مرحله ای آن را در یک مرحله اضافه کند.

  این ویژگی باعث شده است تا کاربران بتوانند از طریق نوتیفیکیشن ها هر تغییری که در تنظیمات انجام می شود را متوجه شوند بدون اینکه نیاز باشد از اپلیکیشن خارج شوند.

  آیکن های تم اپلیکیشن

  آیکن های تم اپلیکیشن اندروید 13

  یکی از ویژگی‌های قابل توجه اولین پیش‌نمایش توسعه‌دهنده اندروید 13 پشتیبانی از تم پویا Material You است. قابلیت Material You  به کاربران این امکان را می دهد که  سیستم عامل خود را براساس سلیقه خودشان شخصی‌سازی کنند. اندروید 13 این ویژگی را برای آیکن ها فعال کرده است.

  به این صورت که شما هر تمی را که انتخاب میکنید آیکن ها را هم می توانید متناسب با آن تغییر بدهید. مثلا اگر از تم دارک مود استفاده می کنید آیکن ها تیره می شوند و اگر لایت مود را انتخاب کنید آیکن ها روشن می شوند. این قابلیت محدود به گوشی های پیکسل بود اما ممکن است در آینده برای دستگاه های دیگر هم عرضه شود.

    تنظیمات زبان برای هر اپلیکیشن

    تنظیمات زبان برای هر اپلیکیشن

  در اندروید 13 این امکان به کاربران داده شده است تا بتوانند برای هر اپلیکیشن زبانی را انتخاب کنند که می تواند با زبان سیستم متفاوت باشد. چنین اپلیکیشن هایی یک پلتفرم API جدید را برای دریافت تنظیمات کاربران فراخوانی میکنند که باعث بهبود اجرای اپلیکیشن پس از تنظیمات زبان کاربر شود.

  برای سازگاری بهتر می توانید در آینده یک API مشابه را در کتابخانه Jetpack اضافه کنید.

  Hyphenation

  هنگامی که یک کلمه چند بخشی در طول TextView به انتهای خط می رسد، بخشی از آن شکسته شده و به خط بعد منتقل می شود.در انتهای خط یک خط فاصله یا Hyphenation قرار داده می شود تا در صورت تقسیم کلمه، خواندن متن جذاب تر شود. با این حال اضافه کردن همین خط فاصله با هزینه اجرایی همراه است.

  گوگل دریافت هنگام سنجش متن زمانی که Hyphenation فعال است حدود 70 درصد زمان Cpu روی Hyphenation صرف میشود. بنابراین، خط فاصله به طور پیش فرض در اندروید 10 غیرفعال بود.

  با این حال، اندروید 13 به طور قابل توجهی عملکرد خط فاصله را تا 200 درصد بهبود می بخشد. برای استفاده از عملکرد Hyphenation بهینه شده در اندروید 13، دولوپرها می توانند از فرکانس های جدید fullFast یا normalFast هنگام فراخوانی متد setHyphenationFrequency TextView استفاده کنند.

  پشتیبانی از OpenJDK 11

  گوگل اخیراً ساخت اندروید با جاوا 11 را آزمایش کرده است. این شرکت اعلام کرده که قصد دارد نه تنها کتابخانه‌های هسته اندروید را در اندروید 13 به‌روزرسانی کند، بلکه این تغییرات از طریق به‌روزرسانی ART به دستگاه‌های اندروید 12 نیز پشتیبان‌گیری می‌شود.

  این نشان می‌دهد که کتابخانه‌های هسته اندروید می‌توانند با نسخه OpenJDK 11 LTS هماهنگ شوند و ویژگی‌های زبان های برنامه‌نویسی جدید و به روزرسانی های کتابخانه ها  را در اختیار  توسعه‌دهندگان اپلیکیشن ‌ها و پلتفرم‌ها قرار دهد.

  سازگاری اپلیکیشن

  با انتشار نسخه‌های جدید در هر  پلتفرم به روز رسانی ها با رعایت سازگاری  اپلیکیشن ها به صورت سریع انجام می شود. ما در Android 13 تغییرات زیادی ایجاد کرده ایم و ابزارها و فرآیندهای خود را به روز کرده ایم تا به شما کمک کنیم راحت تر کار کنید.

  بهینه سازی برای تبلت ها، تاشوها و کروم بوک ها

  بهینه سازی برای تبلت ها، تاشوها و کروم بوک ها

  حالا باید اپلیکیشن های خود را برای دستگاه های با صفحه نمایش بزرگ مانند تبلت ها، تاشوها وکروم بوک ها آماده کنید. و برنامه خود را طوری تطبیق دهید که با هر صفحه نمایشی متناسب باشد. میتوانید با بهینه سازی برای تبلت شروع کنید و بعد آن را برای صفحه نمایش های بزرگتر گسترش دهید.

  تست و اشکال زدایی آسان تر تغییرات

  تست و اشکال زدایی آسان تر تغییرات

  با enable  و disable کردن هر کدام از گزینه های انتخابی میتوانید تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنید که این کار می تواند بر برنامه شما تاثیر بگذارند.

  نقطه عطف پایداری پلتفرم

  مانند سال گذشته، به شما این امکان را می‌دهیم تا نقطه عطف پایداری پلتفرم خود را از قبل تشخیص دهید. در نقطه عطف، ما نه تنها APIهای نهایی SDK/NDK، بلکه APIهای داخلی نهایی و رفتارهای سیستم app- facingرا نیز ارائه خواهیم کرد.

  انتظار داریم امسال در ژوئن 2022 به پایداری پلتفرم دست یابیم. از آن زمان قبل از انتشار رسمی چند هفته فرصت دارید تا آزمایش نهایی خود را انجام دهید.

  5/5 - ( 1 امتیاز )

  دیدگاه شما نگاه ما رو عوض میکنه !

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پشتیبانی آنلاین