پرش به محتوا

نمونه سازی از روی کلاس در زبان دارت

  برای نمونه سازی از روی کلاس در زبان دارت ابتدا باید یک کلاس تعریف کنید. مثلا، فرض کنید کلاسی به نام Person بخواهید ایجاد کنید که شامل ویژگی‌های name و age باشد. برای ایجاد این کلاس در زبان دارت، کد زیر را می‌توانید استفاده کنید:

  class Person {
   String name;
   int age;
   
   Person(this.name, this.age);
  }
  
  

  حال می‌توانید یک شی از کلاس Person با استفاده از کانستراکتور آن ایجاد کنید. به عنوان مثال:

  Person person1 = Person("Erfan", 25);
  
  

  در این مثال، یک شی به نام person1 از کلاس Person ایجاد شده است که نام آن "ٍErfan" و سن آن 25 است. به این صورت، می‌توانید با استفاده از کلاس‌های تعریف شده در زبان دارت، نمونه‌های مختلفی را ایجاد کنید و از آن‌ها استفاده کنید.

  با ایجاد کلاس‌ها، می‌توانید اعضای آن‌ها را با استفاده از متدهایی که در داخل کلاس تعریف شده‌اند، تغییر دهید. برای مثال، فرض کنید می‌خواهید ویژگی age شی person1 را به 30 تغییر دهید. برای این کار، می‌توانید از متد setAge استفاده کنید که در داخل کلاس Person تعریف شده است. کد زیر نشان می‌دهد چگونه این کار انجام می‌شود:

  class Person {
   String name;
   int age;
   
   Person(this.name, this.age);
   
   void setAge(int newAge) {
    age = newAge;
   }
  }
  
  Person person1 = Person("Erfan", 25);
  person1.setAge(30);
  
  

  در مثال قبل با استفاده از متد setAge، مقدار age شی person1 به 30 تغییر یافته است.

  علاوه بر این می‌توانید مقادیر ویژگی‌های شی‌های کلاس را با استفاده از متدهای getter و setter تعیین کنید و یا اینکه متدهای دیگری را برای کلاس‌های خود تعریف کنید که به کاربران اجازه دهند کارهای مختلفی را با شی‌های کلاس انجام دهند.

  با استفاده از کلاس‌ها و شی‌ ها در زبان دارت، می‌توانید برنامه‌هایی با ساختار شی‌گرا و قابلیت انعطاف‌پذیری بالا بنویسید که این قابلیت را به شما می‌دهد که کد خود را به راحتی توسعه دهید و به نتیجه‌ای که می‌خواهید برسید.

  5/5 - ( 1 امتیاز )

  دیدگاه شما نگاه ما رو عوض میکنه !

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پشتیبانی آنلاین